Nábytok z masívneho dreva reprezentuje krásne a vkusné zariadenie našich domovov. Teplé tóny dreva dodávajú interiéru útulnú atmosféru v spojení s prírodným charakterom dreva. Kvalitný masívny nábytok zapadne do každého interiéru a dodá mu špecifické čaro. Jednotlivé kúsky za masívu sú unikátnym skvostom, nakoľko vďaka ručnej výrobe sa jedná o originály čo do štruktúry a farebnosti.
Pohodu domova však nevytvára len krásne zariadenie, ale aj čistota. Správna starostlivosť pomáha masívnemu nábytku byť nielen nesmrteľným elementom miestnosti, ale aj krásnou súčasťou našich životov, pretože domov je prístavom, kde trávime svoj čas a kde by sme sa mali cítiť komfortne a príjemne.
Na utieranie masívneho nábytku je vhodné používať čistú a suchú, prípadne jemne vlhkú handru. Pokiaľ sa na masívny nábytok niečo vyleje, je potrebné urýchlene odstrániť tekutinu. Na čistenie sa nesmú používať čistiace prostriedky, silikónové alebo leštiace spreje. Taktiež je vhodné sa vyvarovať pokladaniu príliš horúcich alebo príliš studených predmetov priamo na drevo.
Údržba sa realizuje prostredníctvom použitia olejových utierok. Olejové utierky je vhodné použiť už od vybalenia nového nábytku a môže sa nimi utrieť celý nábytok z vonkajšej aj vnútornej strany. Priebežnú údržbu je vhodne realizovať približne každé 2 týždne. Olejové utierky tak dodajú nábytku nový lesk a odstránia jemné škrabance vzniknuté používaním, pokladaním vecí na nábytok a pod. Utierky na báze mandľového oleja sú nezávadné, bez farbív, bez parafínov a bez alkoholu a ich aplikácia neškodí vašej pokožke.
Ďalšou časťou údržby masívneho nábytku je voskovanie. Na túto údržbu je potrebné používať vosky, ktoré sú výhradne určené na masívny nábytok, pričom je možné použiť tekutý alebo tuhý včelí vosk. Masívny nábytok je ručne upravovaný, preto je vhodné ho ošetriť voskom každé 3 mesiace. V kombinácii s olejovými utierkami je ideálna údržba raz za 6 mesiacov, avšak vždy na jar po vykurovacom období a na jeseň po skončení teplých letných mesiacov. Vosk sa nanáša iba v malej vrstve a rozotrie sa handričkou, pričom sa suchou handrou odstráni zvyšný prípravok.
Nadmerné teplo a sucho môže spôsobiť popraskanie masívneho nábytku, nakoľko sa jedná o prírodný materiál, ktorý podlieha vonkajším vplyvom. Vhodnou pravidelnou starostlivosťou sa predíde poškodeniu masívneho nábytku. Ak by sa stalo, že by nábytok praskol, tak je potrebné čo najskôr odstrániť toto poškodenie, pretože závady sa dajú pomerne ľahko eliminovať. Pri dlhom čakaní sa prasklina môže rozšíriť, prípadne roztiahnuť a tieto závady sa odstraňujú len veľmi ťažko.
Aby sa predišlo výraznejším tepelným vplyvom a ich pôsobeniu na masívny nábytok, tak je vhodné dodržať nasledujúce zásady:
1. masívny nábytok neumiestňovať na priame slnečné svetlo alebo blízko k radiátoru
2. ak je v miestnosti príliš sucho, tak môže masívny nábytok prasknúť alebo sa skrútiť
3. masívny nábytok je potrebné podlepiť gumovými alebo filcovými podložkami, hlavne pri podlahovom kúrení
4. podložky masívny nábytok zdvihnú od zeme, čím sa zabezpečí cirkulácia vzduchu, a taktiež bude podlaha chránená od prípadného poškriabania
5. okolo masívneho nábytku je vhodné ponechať medzeru aspoň 3 cm, aby mohol cirkulovať vzduch
Pri dodržaní základných pravidiel starostlivosti o masívny nábytok sa vám určite dostane zadosťučinenia a váš domov bude vždy miestom pohody, oddychu a príjemných chvíľ v kruhu rodiny a vašich blízkych, ktorý vás radi navštívia. Pravidelná starostlivosť o masívny nábytok zabezpečí jeho prirodzenú ochranu a ošetrenie.
Prípravky k údržbe masívneho nábytku nájdete aj na našej stránke www.reaction.sk